UZMANLARIMIZ

Havacılık bir iş değil, tutkudur…

Psk. Mehmet Ali Erkuş

Mehmet Ali Erkuş, Işık Üniversitesi Psikoloji Bölümünden mezun olmuştur. 

Türk Hava Yolları (THY) kabin memuru ve pilot işe alım süreçlerinde bulunmuş, Pegasus Hava Yolları için kurulmuş olan travmaya müdehale ekibinin koordinatörlüğünü yapmıştır. Türkiye’deki ilk Üsküdar Üniversitesi ortaklığı ile gerçekleşen havacılık psikolojisi sertifika kursunda eğitmenlik, Atatürk havalimanındaki patlamada travmaya müdehale için giden ekipte gönüllülük yapmış.

Erkuş aynı zamanda, Havacılık Kaza Kırımlarında Aile Destek Timlerinin eğitimlerinde görev almıştır. 2000 yılında kurulmuş Havacılık Tıbbı Derneği yönetimindeki tek psikologdur. THY Uçuş Korkusunu Yenme Programı’nda psikolog olarak uzun süredir görev almıştır.

Ben Psikoloji Genel Müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir. Kendisinin TEDx videosuna linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Psk. Gizem Serin

Gizem Serin, Orta Doğu Teknik Üniversitesinde (ODTÜ) Trafik ve Ulaşım Psikolojisi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra yine aynı alanda doktora eğitimine başlamıştır. 

Kendisi TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışırken aynı zamanda doktora eğitimine devam etmektedir. Yorgunluk ve emniyetsiz davranışlar ve CRM üzerine araştırmalar yapmaktadır.

Öğr. Üyesi. Psk. Nihan Kurnaz Örüklü

Nihan Kurnaz Örüklü, Bilkent Üniversitesinden mezun olduktan sonra Türk Hava Kurumu Uçuş Akademisinde Uçuş Psikoloğu olarak göreve başladı, THK Psikolojik Danışmanlık Merkezini kurdu. Kendisi aynı zamanda Türk Hava Kurumu Üniversitesinde Havacılık Psikolojisi dersi vermektedir. Aynı zamanda kendisi Havacılık Tıbbı derneği üyesi olup, Üsküdar Üniversitesi Havacılık Psikolojisi eğitimi eğitmenlerindendir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün Öğrenci Pilot Seçim talimatı olan SHT-1T kapsamında PAPI (Pilot Apptitude Psychometric Inventory) psikomotor yetenek sistemini kurmuştur.

Sosyolog & Kabin Memuru Aysun Yılmaz Kireççi

Aysun Yılmaz Kireççi , Anadolu Üniversitesi Sosyoloji mezunudur. 1993 yılında İstanbul Havayollarında başlamış olduğu Kabin Memurluğu görevini ,2018 yılında Türk Havayollarından Sorumlu Kabin amiri olarak sonlandırmiştır.

Türk Hava yolları Ekip Planlama Başkanlığı İletişim Müdürlüğünde 1 yıl yer görevinden sonra emekli olmuştur.

 

Kpt. Plt. Ali Faruk Yalap

Ali Faruk Yalap, 1983 yılında Hava Harp Okulu uçak mühendisliği bölümünden pilot teğmen olarak mezun olmuştur. 1984 yılı Eylül ayında hava pilot teğmen rütbesi ile hava kuvvetlerinin hava ulaştırma grup komutanlığına atanmıştır.

Kendisi, 1987 yılında filolarda icra edilen eğitim uçuşları için öğretmen olarak seçilmiş ve eğitmen eğitiminden mezun olarak tip eğitimlerine başlamıştır.

Hava kuvvetlerinde 223 filo (1984-1987), hava harp okulu manş ve irtibat kıt’a (1987-1992), 224 filo (1992), 223 filo (1993-1996), son olarak da Eskişehir’de önce 1nci taktik hava kuvveti irtibat kıt’a komutanı, sonra dönüşümle 201nci filo komutanı olarak 6 yıl görev yapıp, 2002 yılında hava pilot binbaşı rütbesi ile emekli olmuştur.

Onur Havayollarında yer dersleri ve uçuş öğretmenliği (TRE) yaptıktan sonra, 2010 yılında THY A320 kaptan pilotu oldu. THY Eğitim Başkanlığı’nda yer dersleri öğretmeni olarak 4 yıldır görev yapmakta olan A330 kaptan pilotumuz şu ana kadar 20.000+ saat uçuş deneyimine sahiptir. 

Psk. Ebru Coşar

Ebru Coşar, Çankaya Üniversitesiden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesinden formasyon eğitimini almıştır. 

Kendisi Türkiye’de ilk defa Üsküdar Üniversitesi ortaklığı ile yapılan Havacılık Psikolojisi Kursunun eğitmenlerindendir. Ayrıca Pegasus “Pilot Peer Support” projesinde psikolog olarak çalışmalarına devam etmektedir. 

 

Psk. Arınç Sönmez

İstanbul Üniversitesi Havacılık Psikolojisi Yüksek Lisansından olan Arınç Sönmez, bu güne kadar Türk Hava Yolları, Sunexpress, Pegasus, TALPA, TGS, Kale Havacılık, Honeywell, MNG Hava Yolları gibi 100+ kurum ve kuruluşa psikoloji temelli hizmetlerde bulunmuştur.

Birçok sektörden binlerce adayın mülakatlarında bulunmuştur. Ben Psikoloji Kurumsal İlişkiler Müdürü olarak çalışmalarına devam etmektedir.

Kendisinin TEDx videosunu bu linkte:
https://www.youtube.com/watch?v=PTQ4OlkaufA
Psikolojik değerlendirme süreçleri ile ilgili röportajlarını bu linklerde: 
Kısa eğitim videolarını bu linklerde bulabilirsiniz.